Нововодолазький районСлобода Нова Водолага заснована близько 1675 року селянами та козаками Харківського полку на так званому Муравському шляху. Назва слободи походить від річки Водолаги («адалага» — тюркське слово -— володар води), що вперше згадується в документах 1572 року. З Інших письмових джерел відомо про те, що в куті, де сходиться річка Водолага з балкою, харківський полковник Григорій Донець збудував фортецю, навколо якої поселялись переселенці з інших місцевостей України.

З кінця 17 і до середини 18 століття Нова Водолага була фортецею для захисту південних кордонів від турецько-татарської агресії. Населення слободи не раз зазнавало грабіжницьких нападів кримських татар.
На базі родовища цінної глини розвивалось гончарне виробництво. Високоякісний з художнім оздобленням посуд нововодолазьких гончарів славився далеко за межами Харківської губернії.
З другої половини ХVІІІ сторіччя на Слобожанщині розвивалось шовківництво, центром якого стала Нова Водолага. Тут був збудований завод, який мав приміщення для розведення шовкопрядів і устаткування для мотання шовку.