Краснокутського району

 

Левченко Анатолій Семенович

 


Радянський космонавт українського походження, Герой Радянського Союзу (1987), 64-й космонавт СРСР і 207-ма людина у космосі, льотчик-космонавт СРСР (№ 63), капітан запасу. Здійснив один космічний політ тривалістю 7 діб 21 година 58 хвилин 12 секунд.

Анатолій Левченко народився 21 травня 1941 року в селі Основинці Краснокутського району Харківської області Їхній рід походив від Івана Івановича Каразіна, засновника Краснокутського дендропарку. Ім'ям космонавта Анатолія Левченка названа вулиця в селі Основинці, де він народився і виріс, а також в містах Уфа і Жуковський.
У Харківському планетарії зберігається колекція речей, що були подаровані рідними Анатолія Левченка.

 


 

Нехода Іван Іванович

 

Український радянський поет, письменник, журналіст.
Народився 11 (24 травня) 1910 року в селі Олексіївка Коломацького повіту Харківської губернії (тепер Краснокутського району Харківської області) у селянській родині. Писати вірші Іван Нехода почав ще навчаючись у початковій школі в рідному селі. Публікував їх в стінгазеті. Друкуватися почав в 15 років .

Загалом Іван Нехода написав більше 40 книг поезій:

Писав поет і справжні пісні. Працював разом з композитором Андрієм Штогаренком, Аркадієм Філіпенком, Таїсією Шутенко та іншими. «Пісня про Ялинку» («У лісі-лісі темному…») Івана Неходи стала своєрідним гімном україномовних новорічних свят.
На Хрещатику, на боковій стіні будинку № 15 (Пасаж), де поет прожив останні 11 років свого життя, у 1972 році встановлено меморіальну дошку Києві на честь Івана Неходи названо вулицю. Його ім'я носить і вулиця у Харкові.

 


 

Дашкієв Микола ОлександровичУкраїнський письменник-фантаст, поет і перекладач.

Народився Микола Дашкієв 16 травня 1921 року в селищі Краснокутськ у родині вчителів.
Писати Микола Дашкієв почав з дитинства. І, звичайно ж, це були вірші. Вірші Микола Дашкієв писав все життя, але для себе, для жінки, для друзів. А для того, аби висловити те, що він хотів сказати, була потрібна проза.
Фізик за освітою, учитель за фахом, радіоаматор з дитинства, Микола Дашкієв знав радіотехніку та електроніку, кібернетику та медицину, хімію і біологію. Батьки-вчителі прищепили йому безмежну жадобу до знань, а ще — любов до книг, які він збирав усе життя.

 

 


 

Каразін Іван Назарович

 

Ботанік-акліматизатор, громадський діяч, засновник Краснокутського дендропарку, брат засновника Харківського університету Василя Назаровича Каразіна.
Іван Назарович Каразін був нащадком стародавнього дворянського роду, який мав свій герб ще з 1627 року. Засновником роду вважається Григорій Караджи (прадід Івана Назаровича) — архієпископ міста Софії. Дід Каразіна, Олександр Григорович, переїхав до Росії за часів імператора Петра І. Саме тоді його прізвище було записано з російським закінченням (Каразін).

 

 

 


 

Читати докладніше: