Дворічанського району

Мечников Ілля Ілліч

 

Ембріолог, бактеріолог і імунолог Ілля Ілліч Мечников народився 3 (15) травня 1845 року в селі Іванівці,(сучасна назва Мечникове) Дворічанського району на Харківщині. 

Допитливий хлопчик з яскраво вираженим інтересом до історії природознавства, Мечников блискуче вчився в Харківському ліцеї. Вже в шостому класі він переклав з французького книгу Грув «Взаємодія фізичних сил». З юнацьких років він навчився цінувати і любити книгу. Велике враження на Іллю справило твір Ломоносова «Про шарі земні». Стаття з критикою підручника з геології, яку він написав у 16 років, була опублікована в московському журналі. 

   У 1862 році, закінчивши середню школу із золотою медаллю, він вирішує вивчати структуру клітини в Вюрцбурзькому університеті. Піддавшись настрою, він вирушає до Німеччини, Виявившись один у чужому місті без знання німецької мови, Мечников вирішує повернутися, і вступає до Харківського університету. 

 


 

Печенізький Микола Іванович


   
Наш видатний земляк, письменник-драматург М.І.Печеніжський народився у Харкові у 1925 р. Після закінчення середньої школи був призваний на фронт. Хоробро воював проти фашистських загарбників, був артилерійским розвідником. Зі своєю частиною дійшов до Будапешту. Мав поранення. Нагороджений медалями «За відвагу», «За бойові заслуги». 
          З 1951 року переїхав до Дворічної  і все своє життя пов’язав з культурним життям району. Працював художнім керівником районного Будинку культури, а пізніше – учителем музики і співів у місцевій школі. В цей час почав писати п’єси, які швидко дістали визнання. Їх ставили театри Харкова, Дніпропетровська ( з яким деякий час було пов’язане життя письменника), інших міст України і колишнього СРСР. Особливо полюбидися глядачам героїчна трагедія «Безсмертні», комедії «День народження», «На вулиці широкій», «Космонавт у витребеньках», «Ех куме, куме…». Деякі теми,  порушені Миколою Івановичем в цих творах, перегукуються і з нинішнім часом.
      Багато років Микола Іванович пропрацював завідуючим Районним відділом культури, який вважався одним з кращих в області. 
М.І. Печеніжський – автор чудових  пісень «Дворічанський вальс» та «Пісня про Дворічну». 


 

Плевако Микола Антонович

 

Бібліограф, літературознавець. Народився у слободі Дворічна. Закінчив історико-філологычний факультетт Харківського уныверситету (1914). Учень М.Сумцова. Перетворивши другу Харківську гімназію на Першу Українську гімназію ім. Б.Грінченка, став її першим українським директором. 1919–21 викладав історію української літератури в Кам'янець-Подільських державному і народному університетах, де організував бібліографічний гурток. Із 1921 – професор Харківського інституту народної освіти, де викладав історію української літератури на факультеті профосвіти, очолив секцію укр. літератури при Кафедрі історії української культури Д.Багалія .Читати далі:

 

 

 

 


Читати докладніше: