Балаклійського району

 

Едельштейн Яків Самійлович

 

Видатний геолог і географ, заслужений діяч наук.
Яків Самійлович народився 28 серпня 1869 року в м. Балаклея в сім'ї службовців. В ранньому дитинстві залишився без батьків. Навчався у 3-й Харківській гімназії. Уже з 11 років прийшлося заробляти – давати уроки. Та не зважаючи на труднощі Яків закінчив гімназію з золотою медаллю і вступив на природниче відділення фізико-математичного факультету Харківського університету.
Студентом приймав участь в екскурсіях по Кавказу з відомим географом професором А.М. Красновим. Якову Самійловичу вдалося зробити значні геологічні і географічні відкриття, було зроблено багато цінних спостережень. Результати досліджень викладені в ряді робіт, за що Я.С. Едельштейн був неодноразово нагороджений.Та найяскравішою була його навколосвітня подорож.


 

Петрусенко Оксана Андріївна

 

Її ім'я знають мільйони. Визначна представниця української народної творчості Оксана Петрусенко завоювала гарячу любов глядачів і слухачів не тільки на Україні, а й в усьому світові..
Народилася в м. Балаклія 2 лютого 1900 року. Батьки її були бідними селянами. Постійні нестатки змусили їх покинути дім і податись на заробітки до Севастополя. Маленька Оксана залишилась на руках у бабусі, яка віддала їй найкращі скарби своєї душі. Довгими осінніми і зимовими вечорами слухала дівчина бабусин спів і на все життя полюбила сповнені глибокої поезії і краси українські народні пісні. Життя її було тяжким. Мати докладала всіх зусиль, щоб дати донці освіту. Вчилась дівчинка дуже добре.
Співала О. Петрусенко з дитинства, спочатку в шкільному хорі, а з 1915 року у самодіяльних концертах і виставах. Артистичну діяльність молода співачка почала 17 років у Херсоні.


 

Дукин Микола Володимирович

 

Балаклійщина батьківщина загиблого й незаслужено забутого українського письменника Дукина Миколи Володимировича. Він народився 21 грудня 1905 року в Балаклії на Харківщині в сім'ї дрібного крамаря. Батьки його були куркулями, мали ліс і луг, а також крамницю та найманих робітників. Усе це після революції було відібрано, але стало чи не головною причиною репресій проти письменника.
З дев'ятирічного віку Микола навчався в Харкові, в комерційній школі, потім - у педагогічному технікумі. Якийсь час учителював на Ізюмщині, а 1928 року його запросили на редакційну роботу в журнал "Плуг". У 1932-1934 рр. секретарював у журналі "Критика", а далі, аж до арешту, займався літературною роботою. Художня спадщина Дукина невелика - десятків зо два оповідань, книжка прози для дітей "На машині, на моторі" (1932), книжка нарисів "Без протоптаних стежок" (1930) та кілька перекладних повістей і романів 
Реабілітований посмертно.

 


 


Аверін Всеволод Григорович

 

Мальовнича природа Харківщини заполонювала душу багатьох і багатьох надихала. Чи не тому слобожанська земля дала світові цілу плеяду відомих художників. Село Чепіль батьківщина відомого графіка В.Г. Аверіна, який народився 20 лютого 1889 р. Навчався у Харківському художньому училищі.
Член Асоціації художників України та Харківської обласної спілки художників України. Учасник республіканських, всесоюзних та зарубіжних виставок.
У вересні 1946 року Всеволода Григоровича не стало, але його чудові, цікаві роботи будуть радувати ще не одне покоління справжніх цінителів прекрасного.

 

 

 

 

Читати докладніше: