Балаклійський район

 

На попередню

 


Вивчаючи райони Харківщини, не перестаєш захоплюватись їх дивовижною історією, талановитими земляками, унікальними пам'ятками та мальовничими краєвидами. Отже, пропонуємо вам здійснити цікаву подорож в минуле та сьогодення БАЛАКЛІЙСЬКОГО РАЙОНУ – найбільшого за площею у Харківській області.

Немає байдужих до краси Балаклії. На крутому розлогому узвишші привільно розкинулися білосніжні житлові будинки. В літню пору вони ніби пливуть у сонячному мареві, а зелені насадження, що густо оточують мікрорайони, гостинно запрошують пірнути в прохолоду, вдихнути насиченого озоном повітря. Навколо пагорбу, де розташований історичний центр, тече одна з приток Сіверського Дінця – річка Балаклійка. І здається, що срібна ріка – то велетенська підкова, яку, як говорять балаклійці, природа подарувала їм на щастя.
Заснував місто 1663 року козачий полковник Яків Чернігівець.
Балаклея – «рибниця», а Балаклава – «рибна». Ви скажете: «Яка риба може бути в річці Балаклійці, на берегах якої розкинулась Балаклія? Адже річка пересихає влітку майже до дна?» А згадайте яким було Дике Поле, коли по ньому їхав верхи Тарас Бульба: трава була такою високою, що в ній кінь ховався отож і річки тоді були повноводними, і риби було в них багато.
Насправді річка тут не одна, їх аж чотири три Балаклійки і Донець. Риби тут останнім часом значно поменшало, але історія заснування самої Балаклеї – дзеркало нашої спільної слобожанської історії.
Балаклеї неодноразово доводилося бачити ворогів під своїми стінами. У 1668 році татари намагалися спалити місто. Саму фортецю їм узяти не вдалося, а ось селян, які не встигли сховатися, вони захопили в полон і погнали до броду. Від самої фортеці не залишилося і сліду. Зараз на її місці – міський парк та площа, на якій відбуваються святкові заходи.
У роки Другої Світової війни на території району точились запеклі бої, деякі населені пункти по два – три рази переходили з рук у руки.
Заснована на берегах Сіверського Дінця у середині 17 століття, Балаклія пройшла славний історичний шлях і стала одним із індустріальних центрів Харківщини з потужним промисловим, аграрним та соціально-культурним потенціалом.

Сайт Балаклійської  районної ради: