Нововодолазький р-н.

 

 

Кварцевий кар'єр

 

 

Можна подумати що це декорації до зйомок фантастичного фільму, а насправді - Кварцевий кар'єр, який знаходиться поблизу с. Новоселівка (Нововодолазький район). Величезна кількість білосніжного піску і аквамаринове озеро притягують увагу туристів. Тут добувають кварцевий пісок, який використовується у виробництві кришталю.

 


 

Палац побудований в стилі російського класицизму

(с. Рокитне)

 

 

 


Будівництвом садиби зайнався Михайло Куликовський, відомий своєю доброчинністю. Це була будівля за останньою модою того часу - в стилі класицизму. Біля будинку Михайло Матвійович побудував конюшню, пташник, оранжереї, псарню, виїзний майданчик. Також був розбитий величезний сад з терасами, ставками і альтанками. Довкола садиби розкинувся величезний парк з рідкісними хвойними деревами і старовинним дубовим гаєм. На греблі одного із ставків за наказом Михайла Куліковського був споруджений універсальний водяний млин, а через річку Мжа побудований дерев'яний міст. Поряд з садибою господар почав будівництво церкви.
 


 

Архангело-Михайлівська церква (с. Рокитне)

 


Перша письмова згадка про Архангело-Михайлівську церкву у Рокитному датується 1712 роком. Як і майже всі храми того часу, вона була дерев'яною. Проте, це був епіцентр життя слободи: тут благословляли козаків на перемогу, на майдані  зачитували найважливіші укази. У 1762 році тут зводиться нова церква — знову дерев'яна. До кінця XVIII століття вона занепадає, стає тісною, і Михайло Куліковський (місцевій меценат) починає будівництво кам'яного храму. Воно йшло десять років. Підводами везли сюди цеглу з місцевого заводу; працювали будівельники, найняті поміщиком; храм незвичайної форми — круглий в плані, по останній Санкт-Петербурзькій моді — зростав на очах. Таких храмів-ротонд на всій Слобожанщині налічувалися одиниці. В місцевого населення до цього часу існує легенда про те, що в якийсь момент, коли у Михайла Куліковського закінчилися гроші на цеглу, він розібрав другий поверх свого будинку, щоб завершити будівництво храму. До цієї легенди багато мистецтвознавців і минулого, і сьогодення відносяться з великим сумнівом.