Куп'янський район

 

Історія Куп′янська бере початок у глибині віків і багато подій губляться у минулому. Древній Куп′янськ, як і багато старовинних міст Харківщини, був на початку своєї історії військовою слободою. Її мешканці займалися хліборобством, торгівлею, промислами. Невелика річка Куп’янка повільно несе свої води з минулого в майбутнє. Вона – свідок тих далеких часів, коли в ці краї із-за Дніпра прийшли пращури нинішніх місцевих жителів і заснували одне з перших міст Слобідської України – Куп’янськ.. Назву місто отримало наприкінці 17 століття. До цього часу воно було відоме під такими назвами як Куп’янка, Купчинка, Купецький, Купенск. Ці назви свідчать про важливість торгівлі для цього міста.
У грудні 1765 року у Куп’янську сталася подія, яка мало не призвела до селянського повстання. Там з’явився біглий солдат Брянського полку Петро Чернишов, який оголосив себе імператором Петром ІІІ. До нього почали приєднуватись свободолюбні куп’янці, але за доносом це заворушення було відразу придушене.
У 1655 році виникло перше поселення на правому березі Оскола, засноване як фортеця від набігів татар. Церкву, побудовану тут, розписував Ілля Рєпін, тоді ще молодий художник. Саме в цьому місці знаходяться заказники місцевого значення: гідрологічний заказник «Пристін»