Дергачівського району

 

Батій Григорій Іванович 

 

Театральний художник.
Народився 22 лютого 1929 року в с. Вільшани. Закінчив Харківське художнє училище, де навчався у відомого художника П. Шигимаги.Член Союзу театральних діячів України. Учасник республіканських і всесоюзних театральних деячів України.
Декорації, створені Григорієм Івановичем унікальні і неповторні.

Читати докладніше:

 

 

 


 Гнат Хоткевич

Справжнім культурним здобутком для Деркачів був молодий Гнат Хоткевич, який у 80-х роках, влітку, приїздив із батьками у Деркачі, де його мати працювала кухаркою у купця Михайлова. Саме тут він відчув благодатну стихію села: чарівні народні пісні, які так органічно поєднувались з надвечірнім часом прекрасного Слобожанського селища; відчув пахощі трав, свіжого п'янкого повітря, особливу ліричну красу місцевих пейзажів. Тут він уперше закохався в неповторне звучання бандури сліпого бандуриста дядька Павла, який і дав йому перші уроки гри на цьому народному інструменті. Все це потім вибухне в ньому в новій якості - в літературних творах, знайде відбиток у його працях як знавця-етнографа, музиканта-бандуриста, актора і організатора театральної справи. А поки що юнак Хоткевич під час своїх літніх вакацій, приїздивши до Деркачів, радів зустрічі зі своїми друзями, яким привозив подарунки з міста: книжки, зошити, та головне - захоплення знаннями, якими він охоче ділився, розповідаючи про цікаві подорожі героїв Купера, Жюля Верна, і найважливіше - він навчав селянських дітей грамоти.

Але головна справа Хоткевича в Деркачах - це створення аматорського театру на Михайлівській дачі. Саме тоді виявилися його організаторські здібності, завдяки яким фактично з нуля був створений справжній театр, з усім відповідним приладдям: зі сценою, рампою, декораціями тощо...

Ставилися спектаклі за творами Старицького, Кропивницького, акторами ж були місцеві жителі. Вхід був платний, і кошти використовувалися на придбання українських книжок, якими поповнювалась місцева бібліотека. Таким чином, рік 1895 офіційно вважається роком створення театру у Деркачах.

Цікаво, що ставились народні водевілі просто неба, увечері, біля якоїсь хати, і зараз вже важко уявити всю чарівність і гармонію цих театральних вистав, які були наче продовженням римських вистав на арені цирку.


Тараненко-Тереля Ірина Леонідівна


Українська лижниця,заслужений майстер спорту. Учасниця трьох Олімпіад, учасниця п'яти чемпіонатів світу.

Народилася 31 березня, 1966 р. у м. Дергачі.

У 1991—1992 рр. неодноразова чемпіонка України. П 'ять разів виходила переможницею всесоюзних змагань. 1998 року на 15 км і в гонці переслідування посіла четверте місця, а в естафеті 4х5 км. показала абсолютно найкращий час серед всіх учасниць змаган.

1999 року на чемпіонаті світу в Рамзау-ам-Дакстайн (Австрія) в гонці переслідування Ірина Тараненко-Тереля завоювала бронзову нагороду, була п'ятою на 30 км.

Після завершення спортивної кар'єри здобула освіту вАкадемії адвокатури України, працює начальником канцелярії суду в м. Київ.